Rozsuwany most w Darłówku

Most rozsuwany

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przebudowano poprzedni, stary most zwodzony na rzece Wieprzy łączący Darłówko Wschodnie z Zachodnim. Most zwodzony został zastąpiony mostem rozsuwanym. To jedynym most rozsuwany na terenie Polski, dlatego warto poświęcić chwilę z wakacyjnego czasu na jego obejrzenie.

Uchodząca do morza Wieprza rozdziela Darłówko na część wschodnia i zachodnią. Oba brzegi Wieprzy spinał XVII-wieczny, drewniany most zwodzony. Został on zmodernizowany w XIX stuleciu i służył aż do lat 70-tych ubiegłego wieku. Ponieważ zaczęto rozbudowywać port w Darłówku stary most rozebrano w 1977 roku. Aż do roku 1988 na Wieprzy kursował prom. W tym roku został oddany nietypowy, jedyny tego rodzaju, most rozsuwany w Darłówku. Poza konstrukcją, również wieża sterownicza ma nietypowy wygląd – przez wielu nazywana jest UFO. Most przewidziany jest dla ruchu pieszych i pojazdów ratowniczych.

Ostatnia aktualizacja - listopad 2018
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.dabki.pl nie odpowiada.

Komentarze

Dodaj komentarz
  • DąbkiAutor: Andrzej
    Mój pierwszy pobyt w Dąbkach 2 tygodnie wczasów w domkach letniskowych to nie zapomniane wrażen...
    Mój pierwszy pobyt w Dąbkach 2 tygodnie wczasów w domkach letniskowych to nie zapomniane wrażenia blisko natury. Pobyt 50 lat póżniej to rozczarowanie. Niszczenie natury na rzecz zagęszczenia i komercjalizacji nie służy miejscowości, niszczy naturalny urok i odbiera chęc do powrotu. Przykre.
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.