Kościoły w Darłowie - gdzie się znajdują, co robić, co zwiedzać,

Zabytkowe kościoły w Darłowie

Do naszych czasów zachowały się W Darłowie trzy średniowieczne kościoły Kościół Mariacki, Kościół św. Gertrudy i Kościół św. Jerzego.

Kościół Mariacki 
  • Kościół Mariacki został ukończony w 1321 roku. A w roku 1394 dobudowano do niego wieżę. Następnie zakrystię oraz boczne kaplice. Niestety nie omijały tego kościoła pożary. Świątynia stała w ogniu aż czterokrotnie. Najtragiczniejszy w skutkach był pożar z roku 1676. Wówczas spłonęła wieża i całe wnętrze Kościoła. To miejsce spoczynku wielu znanych ludzi: Eryka I - króla Danii, Norwegii i Szwecji, Elżbiety żony Bogusława XIV, czy księżnej Jadwigi.
Kościół św. Gertrudy 
  • Kościół św. Gertrudy to jedyna tego typu budowla w Polsce – wybudowana w stylu skandynawskiego gotyku. Wybudowany został na planie sześciokątu, z zewnętrznym dwunastokątnym obejściem. Całość przykryta jest dwunastospadowym, pokrytym gontem dachem. Na środku dachu znajduje się sześcioboczna wieżyczka z wysokim, ostrosłupowym hełmem zwieńczonym kulą krzyżem oraz kogutem. We wnętrzu kościoła można podziwiać gwieździste sklepienie, freski św. Gertrudy - patronki żeglarzy - oraz godła cechu piwowarów i szewców. Okna tego kościoła wzorowane były na bulajach statków.
Kościół św. Jerzego 
  • Kościół św. Jerzego jest kolejnym nietypowym kościołem - nie chodzi o jego styl architektoniczny. Jego nietypowość odnosi się do miejsca budowy - poza murami miasta Darłowo. Spowodowane to było troska o bezpieczeństwo mieszczan - gdyż kościół ten pełnił funkcję szpitala. A właściwie dwóch gdyż, w obrębie kościoła, były szpitale św. Jurgena - dla trędowatych i Ducha Świętego.
Ostatnia aktualizacja - Listopad 2021 r.Za zmiany w powyższych danych redakcja www.dabki.pl nie odpowiada.

 

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0